Günümüzde Dövme

22 Haziran 2018 Dövme

Günümüzde Dövme

Dövme insan bedeninin tamamen yok edilemeyen bir boya maddesi ile deri altına kalıcı biçimde belli bir teknikle işlenmesidir. Dövme ve dövmecilik, yüzyıllardır devam etmekte olan bir sanat türüdür. İnsanların kaybetmek istemediği, değer verdiği fotoğraf, şekil, resim, yazıları vücutlarına yerleştirilmesi yoluyla ortaya çıkar. İnsan bedeninin çeşitli boya ve uygulamalarla süslenmesi tarihin çok eski dönemlerine dayanır. İnsan her zaman bedenini süsleme ve güzelleştirme gereği duyar, bunu sadece beğenilmek arzusu ile değil, sahip olduğu değerleri korumak ve kültürel değerleri için yapar.

Dövme Nasıl Yayıldı?

1900'lü yıllarda denizcilerin dövme yaptırması çok meşhur bir hale gelmiştir. Gemileriyle bütün okyanusları aşıp her limana uğrayan gemiciler dövmeleriyle insanlarda beğeni yarattı. Ve taklit edildi. Dövmenin tarihsel gelişimi çok daha eskilere dayanmaktadır. Kaynaklar M.Ö 2000 yılındaki Mısır mumyalarında dövmeye rastlanıldığı bilgisini vermişlerdir. Eski medeniyetler ve kabilelerde genellikle nazar ve büyüden korunma amaçları ile dövme yaptırılmıştır. Dövme yaptırırken unutmamalısınız, dövmenin iyi olması için dövmeci işinin ehli olmalıdır. Bu yüzden bildiğiniz bir beylikdüzü dövme stüdyosu tercih edin.

Günümüzde Meşhur Dövmeler

Dövmecilik bir sanat ve meslek haline gelmiştir. Dövme yaptırmanın da trendleri ve modası var. Bu sene meşhur olan dövmeler şunlar: Enseden başlayıp kuyruk sokumuna kadar yazılan yazılar. Genellikle kadınların tercihi olan zarif ve ince yapılı vücudun her yerinde farklı güzelliğe sahip çiçek dövmeleri. Üflenmiş karahindiba çiçeği dövmesi. Ayak bileğini çevreleyen yazı dövmeleri. Kol bileklerine yaptırılan küçük semboller. Kulak arkasına yaptırılan yıldız. Herhangi birini zevkinize göre yaptırabilirsiniz.

Dövme Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dövmecinin kesinlikle eldiven kullanıyor olmasına dikkat ediniz. Girdiğiniz dövmecinin gerekli hijyen standartlarında olmasına özen gösteriniz. Dövme başlığının son kullanımından sonra dezenfekte edilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Dövmenin güzel yapılacağı bir yerde olduğunuzdan emin olmalısınız. Pişmanlık yaratmayacak bir dövme seçimi yaptığınıza emin olunuz. İşinde uzman bir dövmeci olmasına dikkat ediniz. Görmekten sıkılacağınız bir bölgeye yaptırmamaya dikkat ediniz. Dövme yaptırdıktan sonra 6 ay boyunca kan veremeyeceğinizi unutmayın. Dövme yaptırmak istiyorsanız, beylikdüzü dövme salonları doğru tercih olacaktır.